Rations

Easy Blog Photo
As part of their learning about World War 2, Year 6 have been looking at rationing. Working in pairs, they have worked together to calculate how much food would be required for a family of four per week and how much it would cost in ‘old money’. Some of the children couldn’t believe that at one time you could buy an egg for a penny!

One thought on “Rations

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *